• دفتر تهران: خیابان دکتر شریعتی پایین تر از پل صدر نبش بن‌بست الهیه پلاک ۱۶۸۰ طبقه هفتم شمالی
 • کارخانه: شهرک صنعتی نکا - فاز 2
 • دفتر ساری: میدان ساری کنار - جنب کوچه نوذری
 • 09129629521
 • 09024508793
 • 09357874497

نمای اکریلیک چیست؛ مزایا و معایب رنگ اکریلیک در نمای ساختمان

نمای اکریلیک چیست؛ مزایا و معایب رنگ اکریلیک در نمای ساختمان

نمای اکریلیک ساختمان _ اریکانما

نمای اکریلیک چیست؟ نمای اکریلیک به پوششی گویند که از اکریلیک (نوعی پلاستیک) در ترکیبات رنگ آن استفاده می‌کند. این باعث می‌شود ساختمان شما دارای نمای بسیار قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتری نسبت به پوشش‌های سنتی باشد، به این معنی که احتمال ترک خوردن آن پس از اجرای رنگ کمتر است.

چنانچه به دنبال یک نمای بیرونی زیبا و بادوام هستید، رنگ اکریلیک ساختمانی می‌تواند انتخابی عالی باشد. اگر دقیقاً مطمئن نیستید که اکریلیک نما چیست یا چگونه از آن استفاده کنید، این راهنما را بخوانید.

نمای اکریلیک چیست؟

نمای اکریلیک چیست

نمای اکریلیک یک رنگ محلول در آب است که برای نقاشی پوشش‌های ساختمانی در داخل و بیرون خانه به کار می‌رود. بر پایه میزان اکریلیک آب با افزودن رنگدانه‌ها، پرکننده‌های معدنی و بهبود دهنده‌ها ساخته می‌شود و می‌تواند یک پوشش یکنواخت، مات و سفید (نسخه سفید آن) ایجاد کند. امکان استفاده آن بر روی مصالح ساختمانی مختلف مانند گچ، بتن، آجر، تخته گچ، کاغذ دیواری و فایبرگلاس وجود دارد. پوششی بادوام، ضد‌آب و انعطاف‌پذیر ایجاد می‌کند و در صورتیکه سطح رنگ آن کثیف شود می‌توان آن را با یک پارچه یا اسفنج کمی مرطوب شست.

اکریلیک بر سطح ساختمان به راحتی اجرا می‌شود و می‌توان آن را با رولر، ماله یا پیستوله اجرا کرد یا حتی روی سطح اسپری کرد. این پوشش رنگی معمولا در 2 لایه روی نمای اصلی اعمال می‌‌شود.

مزایای نمای اکریلیک

مزایای نمای اکریلیک

دلایل خوبی وجود دارد که یک نمای آجری را با اکریلیک – به جای یک پوشش رنگی دیگر اجرا کنید. این مزایا عموما شامل موارد زیر است :

 • مقاوم در برابر ترک
 • تنوع بافت
 • مناسب برای بسیاری از سطوح
 • یک خشک‌کننده سریع

مقاوم در برابر ترک خوردگی

بزرگترین مزیت استفاده از رنگ اکریلیک در نمای بیرونی خانه این است که به دلیل انعطاف‌پذیری، احتمال ترک‌خوردن آن در طول زمان کمتر است. این به این معنی است که دیگر نگران انبساط و انقباض طبیعی خانه خود نخواهید بود که باعث ایجاد ترک‌های زشت در پوشش نمای دیوار شما شود.

تنوع بافت

تنوع بافت نمای اکریلیک

نمای اکریلیک می‌تواند برای انواع خانه‌ها با طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و بافت‌ها مناسب باشد. این رنگ نمای جذاب را می‌توان به روش‌های مختلفی بر دیوار خانه اعمال کرد، خواه آن را بر یک پوشش صاف و معمولی مانند سیمان ترجیح دهید یا بر یک نمای مدرن.

مناسب برای بسیاری از سطوح

یکی دیگر از مزایای نمای اکریلیک این است که می‌توان آن را بر روی سطوح مختلف از جمله دیوارهای رنگ شده، بتن، الوار، سیمان الیافی و غیره اعمال کرد. رنگ‌های سنتی به سادگی نمی توانند به همه این سطوح بچسبند، و این یکی از نکات مهم در بحث رنگ اکریلیک در مقابل رنگ سیمانی است.

خشک کننده سریع

نمای اکریلیک روی دیوار ساختمان شما بسیار سریع خشک می‌شود – بر خلاف رنگ نماهای سنتی که ممکن است خشک شدن آن هفته‌ها طول بکشد. (رنگ اکریلیک نما بسته به متراژ اجرا، معمولا 24 یا 48 ساعت طول می‌کشد تا خشک شود).

معایب اکریلیک نما در ساختمان

معایب نمای اکریلیک ساختمان

رنگ اکریلیک همیشه بهترین گزینه برای پوشش هر خانه نیست. معایب احتمالی آن عبارتند از:

 • قابلیت تنفس کمتر
 • قیمت اجرای گران‌تر
 • اعمال DIY سخت‌تر

اکریلیک نمایی با تنفس کمتر

پوشش اکریلیک یک آببند و عایق محکم برای جلوگیری از رطوبت و رشد کپک و قارچ ایجاد می‌کند. این همچنین به این معنی است که نسبت به برخی جایگزین‌ها – برای مثال رنگ نمای سیلیکونی، تنفس کمتری دارد.

رنگ نمای نه چندان ارزان

اکریلیک تقریباً با همان قیمت پایه نمای سیمانی شروع می‌شود، اما قیمت نوع مرغوب آن کمی بیشتر است. با این حال، دوام بالای آن به این معنی است که دیگر نیازی به استفاده مجدد از آن نیست. این می‌تواند در دراز مدت باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های ساختمان شود.

اعمال نمای DIY اکریلیک سخت تر است

اگر در نصب و اجرای نمای ساختمانی مهارت کافی دارید رنگ اکریلیک می‌تواند یک پروژه DIY (اجرا توسط خودتان) بادوام باشد، اما به طور کلی استفاده از آن دشوارتر از نمای سیمانی است.

آیا می‌توانم از رنگ اکریلیک روی نمای چوبی استفاده کنم؟

اگرچه اکریلیک یک پوشش همه کاره است، اما نمی‌توان آن را روی همه انواع سطوح استفاده کرد. یکی از سوالات رایج مردم این است که آیا می‌توان از آن بر روی سطوحی مانند چوب و تخته شیبدار استفاده کرد؟

جواب کوتاه: خیر. اگرچه راه‌حل‌هایی وجود دارد که ممکن است بتوانید از آن‌ها استفاده کنید، معمولاً توصیه می‌شود از اکریلیک روی چوب، نئوپان، تخته هوا یا هر چیز مشابه استفاده نکنید.

رنگ‌های متنوع نما

رنگ‌های متنوع نمای اکریلیک

رنگ‌های استاندارد اکریلیک خاکستری یا سفید کم رنگ هستند. اینها معمولاً در حالت طبیعی رنگ خود باقی می‌مانند، اما رنگ‌های روشن باعث می‌شوند تا به راحتی روی هر نمایی که انتخاب می‌‌کنید نقاشی شوند.

قیمت رنگ اکریلیک چقدر است؟

قیمت رنگ نمای اکریلیک چقدر است

هزینه نمای اکریلیک به کیفیت آن، پوشش نمای ساختمان و اینکه آیا خودتان آن را اعمال می‌کنید یا یک متخصص را استخدام می‌کنید، بستگی دارد.

 

 • اگر یک کیسه از پودر آکریلیک از پیش مخلوط شده را از تولیدکنندگان رنگ و نمای ساختمانی خریداری کنید؛ می‌توانید انتظار داشته باشید که برای یک کیسه 20 کیلوگرمی بین 1,500,000 تا 3,500,000 تومان بپردازید.

 

 • قیمت اجرای نمای دیوار با رنگ اکریلیک می‌تواند بین 50 تا 120 هزار تومان در هر متر مربع هزینه داشته باشد.

 

شما می‌توانید با دادن اطلاعات بیشتری درباره پروژه رنگ و نمای ساختمان خود به مشاوران شرکت اریکانما – از جمله متراژ، کاربری و منطقه‌ای که در آن قرار دارید – برآورد دقیق‌تری از هزینه‌ها و یا احتمالا جایگزین‌های بهتری از رنگ نما به دست آورید.

جایگزین‌های اکریلیک در نمای ساختمان

جایگزین‌ اکریلیک در نمای ساختمان

اگر مطمئن نیستید که رنگ اکریلیک انتخاب مناسبی برای شماست یا نه، گزینه های دیگری نیز وجود داردکه باید آن در نظر بگیرید. عبارتند از:

 • نمای بتنی/سیمانی : می‌تواند ارزان‌تر باشد و به‌کارگیری DIY آسان‌تری نسبت به کوتینگ اکریلیک داشته باشد، اما با دوام و طول عمر کمتر.
 • رنگ پلاستیک : رنگ ارزانتر ولی غیر قابل شستشو و بادوام زیاد برای نمای دیوار ساختمان شما است.
 • پوشش رنگ چوبی : روغن‌ها و وارنیش‌های خاص برای دیوارهای چوبی یا سازه‌های دیگر که ممکن است برای نمای اکریلبک مناسب نباشند.
 • پوشش‌های منعکس کننده گرما : عایق‌کاری خانه شما را بهبود می‌بخشد و هزینه‌های تهویه مطبوع را در ماه‌های گرم سال کاهش می‌دهد.
 • رنگ ضد آب : پوشش‌هایی برای دیوارهای آجری، بتنی یا سنگی هستند که باید از آسیب ناشی از رطوبت محافظت کنند.

رنگ پلی یورتان نمای ساختمان : دوام بالاتر نسبت به رنگ اکریلیک بخصوص در نمای بیرونی ساختمان‌ها که در معرض نور و نوسانات دمایی است. چسبندگی عالی و ضربه‌پذیری بالاتر با قیمت کمی بیشتر نسبت به رنگ نمای اکریلیک.

 شما می‌توانید انواع کوتینگ‌های پلی‌یورتان را برای پوشش نمای ساختمان خود با قیمت مقرون به صرفه و ماندگاری عالی از کارخانجات اریکانما بخواهید. (به شماره‌های تماس مشاوران اریکا در انتهای این مقاله مراجعه فرمایید).

سوالات متداول درباره اکریلیک نما

هزینه اجرای اکریلیک ساختمان چقدر است

هزینه اجرای اکریلیک ساختمان چقدر است؟ (فروردین 1402)

 

قیمت خرید نمای اکریلیک بین یک میلیون و پانصد تا سه میلیون تومان و هزینه اجرای آن حدودا بین 50 تا 100 هزار تومان در هر متر مربع – در صورت نصب توسط یک مجری متخصص است. شما می‌توانید با خرید کیسه‌های اکریلیکی که مخلوط نشدند و اجرای آن توسط خودتان، در هزینه‌های خرید و اجرا  صرفه‌جویی کنید.

آیا رنگ اکریلیک نما بر پایه سیمان است؟

نمای اکریلیک از ترکیب اکریلیک به جای سیمان استفاده می‌کند. اکریلیک یک ماده پلاستیکی شفاف است که محکم و بادوام است و به خوبی به بسیاری از سطوح می‌چسبد.

تفاوت بین رنگ اکریلیک و سیمان چیست؟

در مقایسه با پوشش سیمانی، اجرا و مخلوط کردن پودهای اکریلیکی می‌تواند سخت تر باشد. همچنین ممکن است هزینه بیشتری نسبت به نمای سیمانی داشته باشد، اما زمان کمتری برای پخت و خشک شدن نیاز دارد و ماندگاری طولانی‌تر دارد.

ماندگاری نمای اکریلیک چقدر است؟

اگر به درستی اعمال شود و به خوبی نگهداری شود، اکریلیک نمایی است که می‌تواند بین 10 تا 30 سال دوام بیاورد. در حالیکه تاپ‌کوت‌های سیمانی ممکن است بعد از 7 تا 10 سال شروع به ترک خوردن کنند.

رنگ نما و تاپ‌کوت‌های با ماندگاری بالا و قیمت اقتصادی را از اریکانما بخواهید

رنگ اکریلیک نمای ساختمان اریکانما

مهمترین فاکتور در انتخاب رنگ نما و تاپ کُت‌های ساختمانی، علاوه بر قیمت اقتصادی، کیفیت و ماندگاری بالای آن است. کارخانه اریکانما تولیدکننده و مجری انواع نمای بافت‌دار، ساده یا مدرن ساختمانی – و تولیدکننده رنگ اکریلیک و پلی‌یورتان با تنوع بالا و قیمت کارخانه – در مازندران و تهران و ارسال آن به تمام نقاط جهان است. انواع کوتینگ و نمای قابل تنفس، سبک، ضدترک و ارزان را از اریکانما بخواهید.

4508793 – 0902

7874497 – 0935

9629521 – 0912

نمای اکریلیک چیست؛ مزایا و معایب رنگ اکریلیک در نمای ساختمان
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.