• دفتر تهران: خیابان دکتر شریعتی پایین تر از پل صدر نبش بن‌بست الهیه پلاک ۱۶۸۰ طبقه هفتم شمالی
 • کارخانه: شهرک صنعتی نکا - فاز 2
 • دفتر ساری: میدان ساری کنار - جنب کوچه نوذری
 • 09129629521
 • 09024508793
 • 09357874497

بافت دار کردن دیوار خانه با  4 روش ساده

بافت دار کردن دیوار خانه با 4 روش ساده

-بافت دار کردن تکسچر دیوار-اریکانما

بافت دار کردن دیوار می‌تواند عیوب نمای داخلی خانه را پنهان کرده، ظاهری روستیک و منحصر به فرد ایجاد کند. نحوه بافت دادن به دیوارها بسیار ساده است، زیرا این روش‌ها بیشتر به نقاشی کردن شبیه هستند. در این راهنمای گام به گام به شما نشان می‌دهیم؛ چگونه یک دیوار را با غلتک رنگ(رولر) و بتونه درزگیر یا با دستگاه تکسچرینگ برای کاربردهای بزرگ‌تر بافت دار کنید.

انواع رایج بافت دیوار

موادی که برای بافت دار کردن دیوارها استفاده می‌کنند، پودری یا خمیر مانند است. غلیظ‌تر از رنگ اما رقیق‌تر از مواد درزگیری (بتونه) است. بافت اعمال شده بر روی دیوارها و سقف‌های کاذب به دلیل برجستگی‌ها و فرورفتگی‌های آن، سایه‌های جزئی ایجاد می‌کند. این اثر تیره‌کننده، عیوب سطحی مانند درزهای قابل مشاهده، برآمدگی‌ها یا فرورفتگی‌ها را پنهان می‌کند. انواع رایج این بافت‌ها عبارتند از:

 • بافت پاپ کورن: بافت پاپ کورن برجستگی‌های چشمگیری را به نمایش می‌گذارد و یک طرح عالی برای پنهان کردن عیوب اصلی دیوار است.
pop-corn-texture-erika-nama
 • بافت Knockdown: این بافت ظاهری صافتر، پهن‌تر و شِبه مرمری دارد و رنگ‌آمیزی آن راحت‌تر از بافت پاپ کورن است.
اجرای بافت ناک داون- knock-down
 • بافت پوست پرتقال: این تکسچر، با ظاهری شبیه به پوست پرتقال، راحت‌ترین بافت بوده، رنگ‌آمیزی آن آسان است و از نظر لطافت، بسیار شبیه به دیوار صاف است.
اجرای بافت پوست پرتقالی-اریکانما

بیشتر بخوانید: رنگ بافت پوست پرتقالی

 • بافت شانه: بافت شانه ردی مثل شانه کردن ایجاد می‌کند و طرحی برای ایجاد امواج، خطوط و چرخش رنگ دیوار است.
اجرای بافت شانه
 • بافت چرخشی شن و ماسه: این بافت‌های چرخشی از ماسه برای ایجاد یک بافت زبر و چرخشی بر روی دیوار استفاده می‌کنند. نتیجه آن نیم دایره‌هایی است که حرکت را به دیوار اضافه می‌کند.
بافت چرخشی شن و ماسه
 • بافت برس Slap: بافت Slap از ترکیبات دیوار گچی برای ایجاد مدلی با برس بر روی دیوار استفاده می‌کند. اسلپ به معنای حرکات ضربه‌ای به دیوار است.
بافت اسلپ دیوار-slap
 • Slap brush knockdown : این مدل از ترکیب دو طرح slap و knockdown استفاده می‌کند.
slap-brush-knockdown-texture

نکته زدن پرایمر را فراموش نکنید. ترکیب دیوار خشک گچی است و رطوبت رنگ را به خود جذب می‌کند و منجر به نتایج نامطلوب و هدر رفتن رنگ می‌شود. آستر یا پرایمر نسبتا ارزان است و سطح را برای پوشش‌های پایانی عایق می‌کند.

1. نحوه بافت زدن دیوار با غلطک (رولر)

بافت زدن دیوار با غلطک -رولر-اریکانما

استفاده از غلطک رنگ یک روش کم هزینه برای ایجاد بافت دیوار است. قبل از شروع، کف‌ها و سطوح دیوار از جمله روی در و پنجره را بپوشانید تا از پخش شدن مواد روی سطوح اطراف دیوار جلوگیری شود.

 1. سوراخ‌ها یا ترک‌خوردگی‌ها را با ترکیبات دیوار گچی یا بتونه ترمیم کنید. از چاقوی مخصوص پانل گچی استفاده کنید و آن را با سطح اطراف تراز کنید. نواحی را صاف اما بدون سنباده بگذارید.
 2. سطح را با رنگ لاتکس سفید دیواری یا پرایمر دیوار خشک بپوشانید و اجازه دهید حدود دو ساعت بماند.
 3. ترکیب دیوار خشک را با آب به نسبت 1: 4 مخلوط کنید تا قوام خمیر صاف شود. از یک سطل 5 گالنی برای مخلوط کردن رنگ استفاده کنید.
 4. یک سینی رنگ را با مواد یا بافت پر کنید. یک غلطک رنگ را داخل رنگ بزنید. سپس محصول بافت را روی دیوارها یا سقف بغلتانید.
 5. با قلم مو قسمت‌های سخت، مانند گوشه‌ها و لبه‌های اطراف قرنیزها را پر کنید. قلم مو را به مواد بافت آغشته کنید و سطح را با آن نقاشی کنید.
 6. اجازه دهید بافت خشک شود. میزان خشکی را با اندکی فشار دادن انگشت شست به سطح تست کنید.
 7. برای دومین بار از رولر استفاده کنید تا ظاهری برجسته‌تر و روستیک داشته باشید. سعی کنید از یک غلطک خشک استفاده کنید تا مواد نیمه خشک شده را به سمت بالا بکشید و بافت زبرتری ایجاد کنید.
 8. روی مواد را پس از اینکه حداقل دو ساعت دیگر خشک شد، پرایمر و سپس رنگ بزنید. می‌توانید با افزایش حرارت در اتاق و با راه‌اندازی یک فن با سرعت پایین به داخل اتاق، فرآیند خشک کردن را تسریع کنید.

نکته بافت دیوار قرار نیست محل اتصالات یا فرورفتگی‌های پیچ/میخ را پنهان کند. حتماً تورفتگی‌های ناشی از اتصالات و فرورفتگی‌های پیچ/میخ را پر کنید و حداقل یک لایه پرکننده بزنید.

2. بافت دیوار با استفاده از بتونه درزگیر

joint compond-texture-erika-nama

چاقوی مخصوص دیوار گچی و پودر بتونه را می‌توان برای ایجاد یک بافت سطحی بر روی دیوارها استفاده کرد. بافت Knockdown قله های بافت را صاف می‌کند تا ظاهری بسیار شبیه گچ بافت ایجاد کند. در حالی که ترکیب هنوز مرطوب است، شروع به کوبیدن باقت روی دیوار کنید. استفاده از یک چاقوی دیوار خشک بزرگ 250 تا 30 سانتی‌متری کمک می‌کند تا زاویه کوبش بافت را ثابت نگه دارید.

 1. بتونه را با استفاده از دستورالعمل های روی بسته پودری تا قوام آمدن خمیر مخلوط کنید.
 2. بافت را با غلطک به دیوارها بزنید.
 3. چاقوی دیوار خشک را با زاویه کم نگه دارید.
 4. قله‌ها و برجستگی‌های بافت را با کشیدن چاقو روی ترکیب دیوار خشک مرطوب، کوبیده یا صاف کنید.

نکته

برای این کار، بافت باید قوام درستی داشته باشد. اگر خیلی مرطوب باشد، سطح آن لکه‌دار می‌شود. اگر خیلی خشک باشد، به درستی کوبیده نمی‌شود.

3. بافت دیوار با استفاده از ماشین بافت یا تفنگ اسپری

تفنگ بادی-اسپری-اجرای بافت دیوار-اریکانما

استفاده از اسپری بافت می‌تواند به سرعت مواد را به دیوارهای شما اعمال کند و زمان خشک شدن سریعی نیز دارد.

 1. یک ماشین اسپری بافت برای کاربردهای بزرگتر و چند اتاقه و برای انواع بافت‌ مختلف مانند knockdown یا پاپ کورن اجاره کنید.
 2. برای اجرای متراژهای کوچکتر و تکسچر‌های سبک مانند پوست پرتقال، یک تفنگ اسپری بخرید یا اجاره کنید.
 3. تفنگ اسپری به کمپرسور هوا نیاز دارد.
 4. از ترکیب بتونه پانل گچی مخلوط با آب، برای هر یک از ابزارها می‌توانید استفاده کنید.

4. چگونه با استفاده از اسفنج، به دیوار بافت بدهیم؟

اجرای بافت دیوار با اسفنج-اریکانما

نقاشی اسفنجی ممکن است شما را به یاد یک پروژه DIY از دهه 90 بیاندازد، اما هنوز هم روشی آسان برای افزودن بافت و بُعد به دیوار است.

 1. یک رنگ پایه روی دیوار بکشید.
 2. پس از خشک شدن رنگ، اسفنج را به صورت تصادفی روی رنگ دیوار بکشید.
 3. نوع و شکل اسفنج را برای افکت‌های مختلف تغییر دهید.

نکاتی برای بافت دیوار

 • از رولرهای مخملی یا پُرزدار با رویه ضخیم خودداری کنید، زیرا این پوشش‌ها مواد بافت را بیش از حد جمع می‌کند و پخش کردن آن را دشوار می‌سازد.
 • برای جلوه‌های بافت حساس به زمان مانند knock-down، از یک دستیار بخواهید که با چاقوی دیوار خشک در حین باز کردن بافت شما را همراهی کند.

جلای رنگ براق‌تر، ظاهر سطح بافت دار را برجسته می کند. رنگ مات تکسچر را نرمتر می‌کند.

چه زمانی با یک متخصص تماس بگیرید

مجری بافت دیوار-شرکت اریکانما

اگر نیاز به پوشاندن بافت دیوار در مناطق بزرگ دارید، با یک تماس با شرکت اریکانما و اجرا با دستگاه‌های پیشرفته و اسپری بادی – علاوه بر اجرایی مدرن و جذاب – در سرعت نقاشی دیوار ساختمان خود نیز صرفه‌جویی می‌کنید. تکسچرهای پوست پرتقالی، بافت‌های پاششی و افکت‌های knock-down، پاپ کورن و غیره همگی با ماشین‌ها یا اسپری‌های بادی امکان پذیر هستند. کاربرد آنها سریع است و زمان خشک شدن آن فقط چند ساعت طول می‌کشد.

اریکاکوتینگ، تامین کننده و مجری انواع پوشش‌های ساختمانی با طرح سنگدانه، دارای قابلیت تنفس و سبک‌سازی نما – با قیمتی اقتصادی برای تمامی بودجه‌ها در ایران و نمایندگی در خاورمیانه – آماده دریافت سفارشات مشتریان عزیز می‌باشد.

جهت طرح سوال، مشاوره و هماهنگی لطفا با کارشناسان اریکا در تماس باشید:

 

4508793 – 0902

7874497 – 0935

9629521 – 0912

سوالات متداول

آیا بافت زدن دیوار دشوار است؟

بافت دار کردن دیوار کار سختی نیست. فقط چند ابزار برای این کار نیاز است: یک غلطک رنگ، قلم مو و یک چاقوی دیوار خشک. متریال آن عبارتند از بتونه درزگیری یا پودر دیوار خشک، آب، آستر (پرایمر) و رنگ. بافت دار کردن دیوار با غلطک شبیه به نقاشی دیوار با رولر است.

آیا لازم است قبل از تکسچر زدن، دیوارهای خشک را لایه برداری کنید؟

لایه برداری از دیوار خشک قبل از بافت ضروری نیست. با این حال، برای محدود کردن جذب آب، دیوار خشک باید قبل از اجرا با پرایمر رنگ شود.

آیا برای اعمال بافت بهتر است از دستگاه تکسچر استفاده شود یا رولر رنگ؟

از یک ماشین بافت برای مناطق بزرگ دیوار، مانند چندین اتاق یا کل خانه استفاده کنید. ماشین‌های بافت کثیف هستند، بنابراین بهتر است از آنها در مرحله ساخت و ساز استفاده کنید یا سطوح پرداختی را با ورق‌های پلاستیکی کاملاً محافظت کنید. از یک غلطک رنگ برای بافت مناطق کوچکتر یا فقط برای یک یا دو اتاق استفاده کنید. استفاده از دستگاه بافت دستی کندتر است، اما کنترل آن آسان‌تر، کم‌هزینه‌تر و تمیزتر است.

بهترین روش برای بافت دیوار چیست؟

ارزان‌ترین راه برای بافت‌دار کردن دیوار استفاده از غلطک رنگ یا قلم مو است.

ساده‌ترین نوع بافت دیوار برای استفاده چیست؟

بافت پوست پرتقالی یا رول استون ارزان است و به راحتی اعمال می‌شود. نیازی نیست تا بافتی بدون عیب و ایراد باشد و همین آن را برای مبتدیان عالی می‌کند.

محبوب‌ترین سبک تکسچر دیوار چیست؟

به دلیل سهولت و مقرون به صرفه بودن، همین بافت پوست پرتقالی محبوب‌ترین سبک تکسچر برای نمای دیوار است.

بافت دار کردن دیوار خانه با  4 روش ساده
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.